Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës ( UGSHPD)kërkon lirimin e menjëhershëm të koleges turke Sedef Kabash. Në komunikatën për shtyp thuhet si më poshtë:

[divider height=”30″]

“Një gjykatë e Stambollit e ka refuzuar apelin kundër arrestimit të gazetares Sedef Kabaş, e cila u burgos në fundjavë për akuzën e “fyerjes” së Presidentit Recep Tayyip Erdoğan. Më 24 janar, avokati Uğur Poyraz kërkoi lirimin e Kabaş, duke përmendur Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, vendimet e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) dhe Kushtetutën turke, njoftoi agjencia e lajmeve Demirören më 26 janar, ndërsa Gjykata e Shkallës së Parë të 28-të të Stambollit hodhi poshtë ankesën e avokatit, duke argumentuar se kishte “dyshim të fortë se krimi ishte kryer në mënyrë eksplicite në një formë të rëndë”.

Gazetarja e njohur turke Sedef Kabas u arrestua pasi citoi një fjalë të urtë në një kanal televiziv dhe median sociale, duke iu referuar një kau.“Ka një fjalë të urtë shumë të famshme që thotë se një kokë e kurorëzuar bëhet më e mençur. Por ne e shohim se nuk është e vërtetë. Një dem nuk bëhet mbret vetëm duke hyrë në pallat, por pallati bëhet një hambar,” -ishte shprehja e thënë në kanalin Tele 1 nga gazetarja Sedef Kabas çka i kushtoi asaj arrestimin.

[divider height=”30″]
Sed dignissim justo. Suspendisse fermentum erat. Duis consequat tortor. Mauris ut tellus a dolor. Suspendisse nec tellus. Donec quis lacus magna, sollicitudin id, turpis. Mauris in velit vel sollicitudin justo. Proin vitae massa nec cursus magna.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *