1 Mars 2024

Shkëlqesisë së Tij Presidentit të Republikës së Shqipërisë Bajram Begaj,

Me nderimin “Shkëlqesi” ju janë drejtuar shumë krerë shtetesh për t’ju uruar dhe dhënë juve besimin se çfarë roli vendimtar juve keni në unitetin e popullsisë dhe mbarëvajtjen e çështjeve të shqiptarëve që në ditën e parë të betimit tuaj si President më 24 Korrik, 2022. Një nderim të tillë do të mund ta bënte  për juve edhe UGSHPD (Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës), në rast së institucioni juaj nuk nëpërkëmbet nga interesat e mbrapshta të qeverisë shqiptare e cila ka hyrë seriozisht në rrugën e kontrollit të gjithë jetës së vendit me një arrogancë ku juve vetë ndjeheni të anashkaluar, nën hije dhe nën presion të vazhdueshëm. Është koha që presidenca të mbrojë Shqipërinë duke forcuar shtyllën kurrizore dhe të mbaj qëndrim për zhvillimin e vendit. Ju kujtojmë një pjesë nga fjala juaj gjatë betimit se: “Shqipëria ka hyrë në një rrugë të pakthyeshme europiane. Shqipëria europiane, sot premtim dhe nesër realitet është kurora e ëndrrës më të bukur të popullit shqiptar” dhe  se “e njeh, mbështet dhe respekton punën e qeverisë dhe se dëshiron nga opozita ‘të mos shihet konflikti’ para bashkëpunimit”.

Kjo është aq e vërtetë dhe therëse sot pasi në Shqipëri gati një vit përpara zgjedhjeve po shkatërrohet pluralizmi. Opozitës nuk i jepet hapësira dhe veç kësaj pamje politike gjeografikisht Shqipëria po parcelizohet përmes interesave të klientelës “investime strategjike” apo marrëveshje ku sovraniteti i territorit mbulohet me hapësira ligjore të cilat ritmikisht po kalohen në parlament me vlerën e kartonit 74 vota. Pas katër raundesh 78 vota ju deshën juve të siguronit presidencën dhe ca më keq sot kuvendi po kalon ligje të tjera pa pjesëmarrjen e opozitës dhe fuqia e kërkuar e kartonave prej 84 votash do të jetë precedenti i shitblerjes së interesave për çdo ligj që qeveria do të bëjë deri sa vendi do t’i drejtohet ditës së zgjedhjeve ( të planifikuara apo të parakohëshme qofshin ato).

Pra janë më pak se dy vite kohë që juve drejtoni shtetin dhe firma juaj përmes dekretimit të ligjeve do t’ju sjellë në histori si një nga figurat shtetërore që përmes Institucionit të Presidencës u lëshuat përballë presionit të kapjes plotësisht të shtetit nga një qeverisje e zhytur në korrupsion. Zhvillimet e muajve të fundit shprehin pakënaqësinë mbarë popullore për fatet e Shqipërisë ku juve keni një pjesë të rëndësishme të përgjegjësive. Do të përmendnim vetëm pak fakte nga kohët e fundit ku juve po ju kërkohet në mënyrë të përsëritur nga qytetarët dhe opozita që të mos i dekretoni ndryshimet ligjore që lidhen me “Zonat e Mbrojtura”. Para syve tuaj, ndodhet harta natyrore e zonave si pasuri vendore dhe ndërkombëtare dhe ku rreshtohen  Butrinti, Karavastaja, Mali i Dajtit, Liqeni i Ohrit, në të cilat do të vazhdohet me intensitet ngritja e shesheve të ndërtimeve dhe betonizimi, pa harruar shembullin e asfaltit dhe betonit që sot ka pushtuar  Lagunën e Nartës, Portin e Durrësit dhe Skavica në pritje si një pellg ujor përmbytës pranë rrethit të Dibrës. Këta tre të fundit njihen si njëri për fluturime, tjetri për lundrime jahtesh, dhe i treti për energji hidrike

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *